Referat 7. april 2025
Referat bestyrelsesmøde Tommerup BK d. 7/4-25
Mødet startede med ekstraordinær generalforsamling til vedtagelse af vedtægtsændringer. De reviderede vedtægter lægges på hjemmesiden.
- Præsentation af den nye bestyrelse: Vi er nu 7 personer i bestyrelsen, det er vi glade for.
- Fordeling af opgaver: Vi sætter navne på en lang liste af opgaver.
- Evaluering ØH-cup: Vi har snart det færdige regnskab for arrangementet, der bliver et pænt beløb til klubkassen. Det var en udfordring at finde frivillige nok, men det gik trods alt. Bestyrelsen havde en stor arbejdsmængde, men weekenden gik rigtig fint, vi fik megen ros fra de deltagende klubber.
- Status DBU Talent: DBU lægger ikke længere U15-arrangementer her i TB. Fremover må vi nøjes med DBU Fyns talenttræning for U13 og U14.
- Møde Fyrtårnet 1. april: Tommerup Håndboldklub har fremlagt forslag om et samarbejde mellem byens idrætsforeninger. Det er uklart om det vil være økonomisk bæredygtigt for os. Der er møde igen d. 23. april.
- Ølpriser: Vi regulerer priserne så en enkelt øl koster 20 kr, hjemmeholdet giver 300 for en kasse (180 for en halv), udeholdet giver 360/200.
- Mødedatoer forår 2025: maj 19-22 og 16. juni 19-22
- Evt.:
Referent: Thomas Josiasen